Kominki III generacji
Najbardziej ekonomiczny, skuteczny i wygodny system ogrzewania domu kominkiem - KOMINEK AKUMULACYJNY III GENERACJI ! ! !
ZALETY:
- OSZCZĘDNOŚĆ DREWNA - wydajne spalanie, odzysk znacznej ilości ciepła ze spalin, które w zwykłym kominku wpuszczamy w komin
- ZDROWE OGRZEWANIE - ciepło z bryły kominka łagodnie i równomiernie promieniuje do otoczenia, nie występuje efekt przegrzania, jak w zwykłym kominku
- WYGODA UŻYTKOWANIA - zdecydowanie mniejsza częstotliwość dokładania drewna (2-3 razy) przy zachowaniu komfortowej temperatury w naszym domu
Tradycyjny kominek budowany jest w technologii "zimnej", tj. ściany obudowy wykonane są z materiałów izolacyjnych, takich jak płyty krzemianowo-wapniowe. Ciepło oddawane jest na zasadzie konwekcji - do wkładu doprowadzone jest zimne powietrze, które przesuwając się w górę zostaje ogrzane przez korpus wkładu, a następnie za pomocą kratek umieszczonych w czopuchu wydostaje się do pomieszczenia i jest rozprowadzane przez kanały DGP.
Charakterystyczne cechy ogrzewania domu zwykłym kominkiem:
* ciepło oddawane jest poprzez szybę paleniska i kratki wylotowe,
* im większe przeszklenie paleniska tym więcej ciepła jest oddawane do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek (przez co łatwo je PRZEGRZAĆ),
* powietrze w ruchu zabiera ze sobą kurz, co niesprzyja alergikom,
* ciepło kończy się niedługo po wygaśnięciu w kominku, ponieważ nie zostało nigdzie zakumulowane,
* duża część wytworzonego ciepła zostaje poprostu 'wpuszczona' w komin...
Oferujemy Państwu usługę budowy kominka z akumulacyjnym wymiennikiem ciepła, tzw. "ciepłego pieco-kominka", kominka III GENERACJI. W naszym salonie mogą Państwo zobaczyć na czym polega działanie takiego kominka (jak się pali i jakie są tego efekty).
OSZCZĘDNOŚĆ - KOMFORT UŻYTKOWANIA - ZDROWIE
Czym jest kominek III generacji?
Kominek III generacji to nowy sposób budowy kominka oparty na połączeniu wkładu grzewczego z wymiennikiem ciepła zbudowanym z akumulacyjnych modułów grzewczych wykonanych z szamotu lub akubetu.
Kominek III genercji składa się z:
1) paleniska - wkładu grzewczego
2) akumulacyjnego wymiennika ciepła
3) "ciepłej" bryły
Czym różni się kominek III generacji od zwykłego kominka?
Kominek III generacji to nowy sposób palenia, dzięki któremu:
- 3-krotnie zmniejszamy częstotliwość dokładania opału do paleniska
- podwyższamy sprawność zamontowanego paleniska do ponad 80%
- uzyskujemy 3-krotnie większą ilość ciepła, które nie zostaje wprowadzone do pomieszczeń nagle, przegrzewając je, lecz zostaje rozłożone na długi okres czasu (8 - 12 godzin).
Tradycyjne kominki z zamkniętym paleniskiem są od środka zaizolowane, dzięki czemu powierzchnia obudowy pozostaje chłodna, powietrze ogrzewane jest przez korpus paleniska, po czym wydostaje się przez kratki w obudowie z powrotem do pomieszczenia. W kominkach III generacji ciepło oddawane jest za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka.
Poniżej znajdują się wykresy porównujące pracę kominka III generacji ze zwykłym kominkiem:
Jakie są korzyści z palenia w kominku III generacji?
Przede wszystkim mniejsze zużycie drewna oraz znacznie wygodniejszy sposób palenia. Paląc w zwykłym kominku dokładamy około 8 razy na dobę (co 3 godziny). Tutaj czas pomiędzy załadunkami drewna znacznie się wydłuża, co poprawia komfort ogrzewania domu kominkiem.
Wytworzone ciepło jest akumulowane i stopniowo uwalniane do pomieszczenia - dzięki temu temperatury spalin wchodzących do komina są znacznie niższe (160-200*C) a my nie "wpuszczamy" ogromnej ilości ciepła do komina.
Jakie materiały stosujemy przy budowie kominka III generacji?
Kominki akumulacyjne wymagają stosowania materiałów najwyższej jakości, dlatego też nawiązaliśmy współpracę z polskim producentem materiałów akumulacyjno - grzewczych (systemu CMA i płyt akubetowych) firmą CEBUD. Posiadamy także odpowiednią wiedzę potwierdzoną certyfikatami i praktyczne doświadczenie w budowie tego typu kominków.
CMA: Ceramiczne Moduły Akumulacyjne
CPA: Ceramiczne Płyty Akumulacyjne
DLACZEGO NIE SZAMOT ?!?
Do budowy kominków akumulacyjnych stosujemy sprawdzone materiały ceramiczno-szamotowe o wysokiej gęstości i dużej pojemności cieplnej, charakteryzujące się bardzo dużą przewodnością cieplną i jego akumulacyjnością (guss + speicher plate) - tzw. AKUBET.
Szamot to materiał, który już dawno temu był używany do budowy pieców kaflowych. Jednakże w porównaniu do AKUBETU jest on lżejszy (ma mniejszą gęstość) a jednocześnie wolniej się nagrzewa.
Moduły CMA można ustawiać w różny sposób, w zależności od usytuowania wkładu grzewczego względem komina. Przykładowe ustawienia:
Powyższy rysunek obrazuje schemat działania kominka z akumulacyjnym wymiennikiem ciepła i "ciepłą" bryłą:
część ciepła oddawana jest do pomieszczenia bezpośrednio przez szybę wkładu grzewczego oraz bryłę kominka. Pozostałe ciepło przechodzi przez kanały wymiennika nagrzewając go, co powoduje że spaliny wchodzące do komina mają znacznie niższą temperaturę (160-200*C) niż w przypadku zwykłego kominka. Po wygaśnięciu ognia wymiennik jeszcze długo "oddaje" zgromadzone ciepło, utrzymując temperaturę pomieszczenia. W ten sposób efektywnie wykorzystujemy wytworzoną energię cieplną i... nie puszczamy z dymem swoich pieniędzy!
Przykładowe realizacje kominków z akumulacyjnym wymiennikiem ciepła:
Palenisko zduńskie ROBIREN 15kW z masą akumulacyjną w postaci modułów ceramicznych.
Kominek z zastosowaniem modułów akumulacyjnych ustawionych obok paleniska. Obudowa "ciepła" z płyt CPA.
Kominek z zastosowaniem modułów akumulacyjnych ustawionych obok paleniska. Obudowa "ciepła" wykończona ceramiką wielkoformatową - przyjemne ciepło z kominka.
Pieco-kominek z zastosowaniem modułów akumulacyjnych usytuowanych nad paleniskiem zduńskim. Obudowa "ciepła" z płyt ceramicznych, pokryta tynkiem zduńskim.
Pieco-kominek z zastosowaniem modułów akumulacyjnych usytuowanych nad paleniskiem zduńskim. Obudowa "ciepła" z płyt ceramicznych, pokryta tynkiem zduńskim.
Kominek z zastosowaniem CMA ustawionych obok paleniska. Obudowa "ciepła" z płyt akumulacyjnych oraz kafli wielkoformatowych, które także nagrzewają się w trakcie palenia. We wkładzie zastosowaliśmy podwójne przeszklenie.
Kominek z zastosowaniem wymiennika akumulacyjnego w postaci ceramicznych kanałów dymowych. Obudowa "ciepła" z płyt ceramicznych. Palenisko piecowe Brunner HKD 2.2.
Kominek z zastosowaniem kanałów CMA. Obudowa "ciepła" z płyt ceramicznych. Palenisko Silesia SK.
Kominek z zastosowaniem CMA usytuowanych nad paleniskiem. Wkład Lechma.
Kominek z zastosowaniem krążków CMA-K usytuowanych nad paleniskiem. Wkład Arysto.
Cennik przykładowych PALENISK ZDUŃSKICH do pobrania... TUTAJ
Cennik wkładów do kominków akumulacyjnych (pieco-kominków) do pobrania... TUTAJ