Jak przechowywać drewno?
Aby w pełni cieszyć się ogniem, szczególnie ważne jest prawidłowe przechowywanie drewna opałowego. Niezależnie od tego, czy chodzi o kominek czy piec , podczas ogrzewania drewnem opałowym wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki rodzaj drewna należy stosować i w jaki sposób je sezonować.
Jeśli tak się nie stanie, pogorszy się nie tylko jakość drewna opałowego, ale również wydajność grzewcza będzie znacznie niższa, jeśli nie będzie ono odpowiednio przechowywane. Drewno, które jest zbyt wilgotne, również bardziej się dymi i nie wypala się w luźny sposób, co oznacza, że piec również musi się przyjrzeć. Aby nic nie przeszkodziło w przytulnym wieczorze przed kominkiem, mamy kilka wskazówek dotyczących drewna opałowego.
DLACZEGO W OGÓLE MUSZĘ PRZECHOWYWAĆ DREWNO?
Świeże drewno pali się słabo, ponieważ zużywa dużą część energii na odparowanie wody. Powoduje to powstawanie dużej ilości sadzy i wilgoci w kanałach kominowych aż do komina . Nie trzeba dodawać, że palenie mokrym drewnem wpływa negatywnie na jakość powietrza .Jeśli chcesz cieszyć się ogniem z pełną mocą grzewczą, zaleca się drewno opałowe o wilgotności resztkowej poniżej 20%.
Mała wskazówka: miernik wilgotności drewna można kupić za około 20 euro. Pozwala to szybko sprawdzić wartość wilgotności resztkowej wszystkich partii drewna.
GDZIE NAJLEPIEJ PRZECHOWYWAĆ DREWNO?
Drewno opałowe należy przechowywać w nasłonecznionym miejscu na zewnątrz od strony południowej i zachodniej. Należy zapewnić wystarczającą ochronę przed deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi. Aby uniknąć tworzenia się grzybów, należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w miejscu przechowywania.
Należy unikać zamkniętych i niewentylowanych pomieszczeń, takich jak szopy czy piwnice. Ze względu na brak wentylacji i brak światła słonecznego drewno nie ma szans na ucieczkę wilgoci. W związku z tym ryzyko tworzenia się pleśni jest szczególnie wysokie.
Oprócz przechowywania na ścianie domu zaleca się zadaszone wiaty, a także wynajem drewna lub wolnostojące stosy.
JAK PRAWIDŁOWO PRZECHOWYWAĆ DREWNO?
Bardzo popularne jest przechowywanie w prefabrykowanych lub samodzielnie wykonanych półkach na drewno opałowe na ścianie domu. Jak już wspomniano, należy upewnić się, że słońce jest skierowane na południe lub zachód. Następnie możesz postępować zgodnie z naszymi instrukcjami krok po kroku:
- Stwórz suchą powierzchnię z palet, okrągłego drewna lub kamieni.
- Drewno opałowe przechowuj co najmniej 10-15 cm nad ziemią.
- Drewno ułożone w stos krzyżowy wysycha szczególnie szybko.
- Przechowując drewno opałowe pod podniesionym dachem, ścianą domu lub przewiewną drewnianą chatą pozostaw co najmniej 10 cm odstępu między drewnem a ścianą budynku w celu zapewnienia wentylacji.
Drewno opałowe należy chronić przed warunkami atmosferycznymi bezpośrednio po okresie letniego wysychania. Przy stosowaniu plandek należy zadbać o odpowiedni dopływ powietrza.
Mała wskazówka: jeśli to możliwe, przechowuj dzienne zużycie paliwa kilka dni wcześniej w ogrzewanym pomieszczeniu.
JAK DŁUGO TRZEBA PRZECHOWYWAĆ DREWNO?
Zasady suszenia: drewno jest podgrzewane od góry -> woda wyparowuje -> powietrze pochłania wodę z drewna -> powietrze ochładza się -> opada i ścieka
Alternatywnie drewno można ułożyć w formie stosów bez podpór na krawędziach.
Źródło: https://www.brunner.eu/blog/holzvorrate_fachgerecht_anlegen/
W ciągu sześciu do dwunastu miesięcy drewno opałowe można – jak pokazano na rysunku – wysuszyć w sposób naturalny do wilgotności drewna poniżej 20%. Jeśli dołożymy wiosenną roczną dostawę wilgotnego drewna opałowego, nic nie stanie na przeszkodzie niskoemisyjnemu spalaniu w kolejnym sezonie grzewczym. Jeśli drewno nie było odpowiednio przechowywane, suszenie może również trwać przez dwa okresy zimowe. Jeśli drewno jest przechowywane dłużej niż cztery lata, bogate w gaz składniki drewna mogą już wyparować, a proces biologicznej degradacji może obniżyć wartość opałową drewna opałowego.
KTÓREGO DREWNA UŻYĆ DO OGRZEWANIA?
Oprócz profesjonalnego przechowywania, gatunek drewna ma również decydujące znaczenie, jeśli chodzi o dobrą wydajność grzewczą i wygląd płonącego ognia. Nie każde drewno opałowe jest sobie równe. Tak jak istnieją różnice między drzewami iglastymi i liściastymi, tak też różnią się czasem trwania i intensywnością spalania. Niektóre rodzaje drewna spalają się stałym płomieniem, podczas gdy inne wytwarzają dużo iskier. Gatunki drewna różnią się również czasem palenia. Drewno iglaste na ogół spala się szybciej niż drewno liściaste, ponieważ różne rodzaje drewna mają różną gęstość materiału na kg.
Wskazówka: Najpopularniejszymi i najczęściej używanymi gatunkami drewna są buk, dąb, jesion i brzoza. W większości kominków i pieców nie można spalać drewna iglastego!
Źródło artykułu: https://www.brunner.eu/blog/holzvorrate_fachgerecht_anlegen
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!